Prowadzenie swojej firmy - o czym nigdy nie powinno się zapomnieć

Własna firma to dla sporej grupy zafascynowanych konkretna szansa na to, aby posiadać pensję każdego miesiąca. Wspaniały pomysł na początku jest wystarczający, aby utworzyć miejsce pracy nie tylko dla siebie, ale również dla wielu innych osób. I struktura organizacyjna firmy nie ma w tym wypadku potężnego znaczenia. Trzeba pamiętać, że dobrze prowadzona firma to jednak opcja stałego zarobku. O czym jednak należy wiedzieć, decydując się na nową firmę?
firma
Twórca: Ministerio de Cultura de la Nación
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Niezależnie od tego, jaka jest struktura organizacyjna firmy na każdym kroku musimy mieć świadomość o szeregu zadań, które ciążą na pracodawcy. Przede wszystkim konkretnym pracownikom trzeba zapewnić prawidłowe warunki pracy. Liczy się bezpieczeństwo, które stawia się na najwyższym miejscu. Liczy się ono przede wszystkim w przypadku zakładów nastawionych na produkcję, w których o sytuację zagrażającą zdrowiu nie jest trudno (czytaj o strukturze organizacyjnej). Obowiązkiem każdego właściciela firmy jest też wypłacanie swoim pracownikom należnej im pensji. Za zrealizowaną pracę bowiem zawsze będzie przysługiwało wynagrodzenie. Nie przestrzeganie tego obowiązku to ryzyko procesu sądowego. Obowiązkiem pracodawcy jest również opłacanie składek ZUS. Spóźnienia sprawią, że zjawiają się odsetki od ZUS. Zastosowane odsetki od ZUS mogą osiągnąć naprawdę niemałą wysokość. O wiele rozsądniej jest więc upilnować płatności tego pokroju świadczeń. Wiedzieć trzeba, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych zawsze egzekwuje należne składki nawet jeśli chodzi to po terminie. Pracodawcy muszą także odprowadzać składki na ubezpieczenie zdrowotne (poznaj Cenę Biznesu). Zaniechanie tego obowiązku będzie skutkowało tym, że pracownik nie ma dostępu do darmowej służby zdrowia. A to może być nieprawdopodobnie duży problem.


Dodatkowe notki

Nie chowaj pieniędzy w szufladzie, niech zarabiają na siebie - zobacz, gdzie obecnie warto zdeponować pieniądze

lokata
Twórca: Simon Cunningham
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Oszczędzanie polega oczywiście na tym, że odkładamy zarobione pieniądze, tak, aby nie traciły na bieżąco na wartości. Innymi słowy jeśli tylko i wyłącznie będziemy chować pieniądze do szuflady, będzie to jedynie połowiczne oszczędzanie. Należy bowiem pamiętać, że pieniądz nie używany z czasem traci na wartości. Jeśli nie przemawia do nas to stwierdzenie, warto pomyśleć o tym, że pieniądze mogą zarabiać same na siebie, jeżeli właściwie je zainwestujemy. Do tego służy chociażby lokata.


Wśród zagadnień, które interesują właścicieli firm znajduje się również podatek VAT. Wielu właścicieli danych przedsiębiorstw musi dowiedzieć się na jakich zasadach może być stosowane zwolnienie z VAT. Możliwe zwolnienie z VAT to ciekawe posunięcie, jeśli chce się zaoszczędzić nieco pieniędzy. Podatek VAT pochłania bowiem duże koszty (poznaj portal Cena Biznesu). Można jednak pamiętać, że zwolnienie z podatku VAT będzie wymagało wypełnienia bardzo wielu dokumentów oraz licznych kontaktów z Urzędem Skarbowym. A te najczęściej nie są uznawane za zbyt przyjemne.
05-03-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.