Nad jakimi kwestiami często myślimy zanim podejmiemy decyzję czy startować w wyścigu o dotację unijną?

Chcąc założyć własną firmę wiele osób zastanawia się nad pozyskaniem funduszy unijnych na własną działalność. Nad czym często się zastanawiamy zanim podejmiemy ostateczną decyzję?

przekrój - firma
Twórca: Emiliano García-Page Sánchez
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Sporo osób nie ma do końca pewności czy lepiej wcześniej założyć firmę i starać się o dotacje, czy może sprawdzić najpierw możliwe dotacje, a później zarejestrować działalność. Rzeczywiście, mnogość różnych dotacji oraz programów sprawia, iż nie wszędzie panują te same zasady. Natomiast starając się o dotacje unijne na rozwój firmy pewniej będzie nie rejestrować wcześniej działalności, zanim nie sprawdzimy dostępnych możliwości. Dużo z dostępnych programów bowiem jest dla tych, którzy planują własną działalność. Natomiast, gdy założymy firmę oraz dopiero później zaczniemy sprawdzać różne możliwości, to może wyjść na to, że z części całkiem ciekawych programów nie można niestety skorzystać. Najczęściej stosuje się tego typu zasadę, iż jeśli potrzebne są pieniądze do pięćdziesięciu tysięcy złotych, to warto poczekać z zakładaniem działalności. Natomiast, kiedy chodzi o większe pieniądze, rzędu stu tysięcy i więcej, to prawie zawsze potrzebna jest już założona działalność.


firma - stykówka
Twórca: Presidencia de la República Mexicana
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
selfie - firma
Twórca: Prentsa Aldundia
Podpatrzone na: http://www.flickr.com
Tak samo dużo osób zastanawia się czy potrzeba wkładu własnego, jak staramy się o dofinansowanie unijne dla firm (dowiedz się jak Prometeia może Tobie pomóc pozyskać dofinansowanie unijne). Często jest on wymagany, natomiast z łatwością możemy znaleźć także takie dotacje, w jakich nie trzeba wnosić żadnych pieniędzy. Z pewnością ilość wkładu własnego zależy od tego, z jakiego programu mamy zamiar skorzystać. Zasada jest jednak analogiczna jak w przypadku wcześniejszym, tutaj także, gdy staramy się o dotacje unijne na rozwój firmy do kwoty rzędu pięćdziesiąt tysięcy, wkładu własnego nie będzie lub będzie niewiele (czytaj więcej o dotacjach unijnych na rozwój firmy). Natomiast, jak chodzi o większe pieniądze, to bardzo często najpierw musimy je wydać, aby starać się o częściową refundację środków. Trzeba wiedzieć, że gdy staramy się o dotację, to wkład własny nie jest skrupulatnie weryfikowany. Z tego powodu można zdobyć tego typu środki już po tym, jak otrzymamy pozytywną decyzję o przyznaniu środków. Możemy wtedy przykładowo skorzystać z kredytu.

Jeżeli chodzi o dofinansowanie unijne dla firm, to z pewnością jest jeszcze mnóstwo innych znaków zapytania. Dlatego warto jak najwięcej dowiadywać się oraz czytać na ten temat.

Ten tekst jest niezwykle interesujący, jednak bez wahania przeczytaj też podobny opublikowany tu w innym serwisie wpis - on również jest godny uwagi.

Informacji nigdy za dużo. Od tego w końcu zależy czy dostaniemy pieniądze na start. Dowiedz się wszystkiego na dotacje.prometeia.pl/.
14-10-2019
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.